Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Piyaz Yaratıcılığı

piyazyaraticiligi“Hmmm elimde fazladan haşlanmış kurufasülye var. Dur şunu soğanla karıştırayım da saçmasapan bir şey olsun. Yanına haşlanmış yumurta da koyayım iyice zıvanadan çıksın. Yetmez! Üzerine biraz da zeytinyağı ve sirke dökeyim ki insanlıktan çıkayım. Evet… Elimde kalan malzemelerle ayrı ayrı düşündüğünde mantıksız ama birlikte olunca muhteşem lezzetli bir şey yaptım. Şimdi buna aynı saçmalıkta bir isim bulayım. Buldum! Piyaz. Peki, bu saçmasapan isimli saçmasapan yiyeceği neyin yanında yemeliyim ki daha da saçmasapan olsun, sınırları zorlasın? Onu da buldum. Köfte… “

Piyazın çıkışı ancak böyle olmuştur ki mantıklı bir insanın keşfedeceği bir salata olduğunu sanmıyorum. Lezzetli mi? Evet, çok lezzetli. Mantıklı mı? Hayır, çok mantıksız. O zaman böyle güzel bir yiyeceğin mantıklı bir aşçının bulduğunu söyleyemeyiz. Demek ki neymiş? Hayatın alternatif güzelliklerini bulmak için biraz mantıksız, biraz kaçık, biraz saçmasapan düşünmek gerekiyormuş. Kurallara sıkı sıkıya bağlı, bağnaz, muhafazakâr insanların sözlerine fazla riayet etmemek gerekiyormuş.

Piyazın mucidi içindeki yaratıcı ruhu “kim ne der” diye engellemiş olsaydı bayıla bayıla yediğimiz köftenin yanında sirkeli, soğanlı, yumurtalı kurufasülyeyi yiyemiyor olacaktık.

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com