Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Oblivion

Kötü kötü kötü kötü kötü bugün kötü… Benden kötü sözcüğünü duymaya alışkın mısın? Ben... 


Asil bir Oblivion’da gözlerini kapatıp, hayata karşı hıncını karşıdakinden çıkarırcasına o kadar sert ve bir o kadar yumuşak dans edeceksin. Kumların altına gömdüğün, yok saydığın, üstüne ağır bir makyaj yaptığın kederlerin birer birer gün yüzüne çıkmasını izlemektense kapatacaksın gözlerini tekrar. Sarılacaksın karşındakine sımsıkı... Buna rağmen Oblivion kulaklarından beynine süzülecek. Beyninde darmaduman olmuş, örümcekağlarıyla bezenmiş bir tavanarası bulacak ve sen yine yine yine yine düzenlemek istemeyceksin orayı. Oblivion dağıtacak, darmaduman edecek! Ağlamayacaksın. Dans ederken ağlamayacaksın. Dik durup dansına devam edeceksin. Dansta hep Oblivion olmaz ki. Başka başka şarkılar da olacak ama sen ufacık bir gamda yıkılacaksın. Dedim ya, palyaço makyajı yapmışsın. Ama bir sabah o makyajın göz yaşlarına yenik düşecek. Bütün hipotezlerin de öyle. Hani ağlamayacaktın? Dans ederken ağlanmaz.! Ama bir sabah... Gökgürültülü bir sabah, seni Oblivion uyandırırsa... Yapcak bir şey yok! Dansta kalmak için daha hızlı hareket etmelisin. Belki de artık yalnızsın. Hey.. Tek başına tango olur mu? Hem gözlerin kapalı, hem Oblivion, hem o kapalı gözlerden sızan narin damlalar... Pist genişliyor, sen içinde tek başına ufacık bir nokta oluyorsun. Açma gözlerini! Açarsan gerçekleri görürsün. Göz kapaklarının ardına biriktirdiğin yaşlar tamamen boşalır. İstemezsin bunu değil mi? Pist gittikçe büyüyor, kimse yok etrafında, sarılacağın kimse... Beyninin tavanarası harâb olmuş vaziyette..


Kötü bugün kötü kötü, daha kötüsü de olacak, gelecek. Gelecek iyiydi hani? Hani iyiydi? Belki iyi... Ama Oblivion olduğu sürece sadece acı, ağıt, ölüm, gam, keder. Evet BEN diyorum bunu, düşünebiliyor musun? Mutlu son yok, son var sadece. Her şeyin sonu var, sonsuzluğun bile sonu var. Ne kadar korkunç!

Dansa ayak uyduramıyor musun? Yavaşladın mı? Oblivion kafana kafana vurmaya mı başladı artık, başka şarkı çalmıyor mu? Ne zamandır böyle? Niye? Palyaço nereye gitti?

Yum gözünü... Açma! Oblivion dans boyunca sürecek, bunu biliyorsun. Bazen yalnız başına döneceksin pistte, bazen de hıncahınç kalabalık olacak ama devam edecek. Boşver açma gözünü. Gözyaşlarını göz kapaklarının arkasına sakla, hatta yanaklarına usulca sızmalarına da izin verme. Misk-i amber koksun burnuna her daim, Oblivion’a inat. Güçlüsün sen! Dansın sonuna kadar hakimisin, sensin. Gün ne kadar kötü olursa olsun, Oblivion’a yenilmeyeceksin.

Ölene kadar...

11 Haziran 2009

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com