Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Ne Beyaz Siyahimizdin Sen Michael Jackson

nebeyazsihamizidinsenmichaeljacksonDün 25 Haziran'dı Günlük... Dün yazacaktım ama fırsat olmadı, onun yerine say. 25 Haziran, Michael Jackson'un (ki kendisine bundan sonra Maykıl diyeceğiz) 6. ölüm yıldönümü. 6. ölüm yıldönümü lafı da eski devlet bakanı gibi olmadı mı resmen? Devlet eski bakanı, ölüm 6. yıldönümü... Bu da çok saçma oldu ya neyse.

25 Haziran 2009'da kahvaltımı yaparken öğrenmiştim Maykıl'ın Hakk'a yürüdüğünü. Eneee diye şaşıp kalmıştım televizyonun karşısında. Uzun bir süre kendime gelemedim. Böyle bir kendine gelememe durumunu bir de Barış Manço'da yaşamıştım. Kemal Sunal bile beni bu kadar şaşırtmamıştı. Bir Barış bir de Maykıl.

Maykıl öldüğünde Maykıl'ın öldüğüne üzülmedim aslında. Nice sevdiğim ünlüler, sanatçılar ölmüştü de Maykıl ölünce Maykıl'a mı üzülecektim? Yok canım! Çocukluğuma üzüldüm be Günlük. Maykıl, biz 80'lerde doğanların çocukluğudur, 70'lerde doğanların gençliğidir. Benim çocukluğumdu Maykıl. Keçiören'di benim için, sokakta oynadığımız yakantoptu, halamın eviydi, ilkokuldu, çarpım tablosuydu, Maykıl'a hasta olan liseli ablalardı Maykıl benim için.

Müziğine bugün de dâhil hiçbir zaman ilgi duymadım. Çok yakın bir arkadaşım çılgıncasına onun danslarını yapardı da bir kere bile ilgimi çekmezdi. Bu kadar uzak bir ikon olmasına rağmen yine de bütün dünyada olduğu gibi bende de iz bırakmış Günlük. Bir gün anneme "dünyanın en zengi adamı Maykıl Ceksın mı" diye sormuştum. Maykıl o küçücük dimağlara nasıl yerleştiyse artık, sanki bütün dünya onun etrafında dönüyordu.

Toprağı bol olsun Maykıl Abi'nin. Değişik bir hayat yaşadı. Erkekken kadın olanların TV'lerde yeni yeni gözükmeye başladığı dönemlerde siyahtan beyaz olmuştu o. En az cinsiyet değişimi kadar zorlu ve farklı bir süreç olduğuna eminim. Kendisi benim idolüm değildi ama ne sürürkledi dünyayı arkasından be Günlük... Saygıyla...

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com