Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Yeme Annem, Yeme Gülüm...

yemeannemyemegulumSana geçen sene yaptığım rejimi anlatmamıştım değil mi Günlük? Dur anlatayım...

Trakya görevine gittiğimizde o kadar yedim o kadar yedim ki, o kadar olur. 93 kiloya çıkmışım resmen. Boy 1.77, kilo 93. Yanaklar falan doldu iyice. Askere gitmeden hemen önce bu kadar kiloya ulaşmıştım, bir de şimdi... Askerde o kadar çok hareket yaptım ki o kadar yağlı yemeklere rağmen 1 ayda 9 kilo vermiştim. Trakya'dan döndükten sonra gören arkadaşlar da kilo aldığımı efendi bir üslupla (?) hatırlattılar bana sağ olsunlar.

Aylardan ocak, mevsimlerden zemheri... Sokakta, kırda, bayırda spor yapılacak bir dönem değil. Spor salonu üyeliğim de yok. Bünye olmuş 93 kilo. Ne zamandır aklımda olan diyetisyene gitme fikrini gerçekleştirmek için en uygun zamanlar bu zamanlardı işte.

İyi ki gitmişim Günlük. Çok sağlıklı bir şekilde 3 ayda 10 kilo verdim.

Şirketten ve topluluktan daha önceden giden ve çok memnun kalan arkadaşların vasıtasıyla Diyetisyen Merve Demirtaş'a başladım. Merve Hanım ilk randevuya gelmeden önce benden kan tetkikleri istedi. İlk randevuda da yaşam tarzımı öğrenip ona göre günlük programımı yazdı. Statik, sabit, sıkıcı bir program değil. Neyi sevip neyi sevmediğimi öğrenip ona göre hazırlanan, her hafta değişen programlar yazdı. Mesela benim çorbayla aram yok... Çorba yazmadı. Meyveyi seviyorum... Normalde olandan daha fazla meyve yazdı. Ara öğünleri sürekli değiştirdi. Bu sayede gün içinde değişik, keyifli şeyler yedim. Ölçüsünde kuruyemiş, kuru meyve, tatlı, her şey vardı. Alkolü mümkünse kesmemi, değilse çok azaltmamı istedi. Alkol alınan günlerin ertesinde karbonhidrat almamamı istedi. Ekmeği hiçbir zaman kesmedim. Ekmek yemediğim zamanlarda bana kızıyordu yazdığım kadar ekmek yiyeceksin diye. Bir şeyi fazla mı kaçırdım, o zaman ertesi gün o besin ailesinden daha az yiyordum. Misal canım çok çekti, bir tane baklava yedim, ertesi gün ekmek yemiyordum.

Tabi yeme saatleri de önemli Günlük. 7'den sonra ana yemek yememeye gayret ediyordum. Saat 9 gibi de meyvemi yiyip günü bitiriyordum Toplamda 3 ana öğün, 4 ara öğün yapıyordum. Dediğim gibi her hafta özellikle ara öğünler değişiyordu. Haftada 1 kilo vermek ideal. 1 kilodan fazla verdiğim durumlarda ertesi hafta pilav bile yediriyordu Günlük. Şaka gibi. Sen öyle şok diyetlere falan inanma. En temizi böyle yavaş yavaş, haftada 1 kilo vere vere yapılan diyetler. Sağlığından da vazgeçmiyorsun böylece. Protein diyetiymiş, bıdı bıdı diyetiymiş, tıka kulaklarını. Her şeyden yiyeceksin... Bizim mutfağımız içinde her şeyi barındıran bir mutfak. Her şeyden yiyeceksin ama bilimsel bir şekilde yiyeceksin.

Spor mu? İşte onu yapmam gerekirken yapmadım. 3 ayda sporsuz 10 kilo verdim. E tabi spor olmayınca bir yerden sonra duruyor o kilo vermeler doğal olarak. Hem spor yapınca sadece kilo vermiyorsun, vücudun şekilleniyor, sıkılaşıyor. Hatta kilo alıyorsun ama yağ değil sonuçta, kas olarak alıyorsun.

Geri aldım mı verdiğim kiloları? Çok az... 2 kilo kadar. O kadarını da normal görüyorum artık, sonuçta masabaşı işi yapan biriyim. Gün içinde bazal metabolizmadan hallice yakıyorum. Her ne kadar diyet yaptığım dönem kadar sıkı yapmasam da yediğime, içtiğime dikkat ediyorum. Bir gün çok kaçırdıysam ertesi gün o çok kaçırdığım aileden (bu et de olabilir, yağ da) az yiyorum ya da yemiyorum. Kendimce dengeli gitmeye çalışıyorum.

Kilo vermek için boğazını tutacaksın Günlükçüğüm. Boğazını tutarken rasgele tutmayacaksın, bilimsel bir şekilde tutacaksın. Sonuçta insan metabolizması bir bilim ve ne yersen o kadar kilo alırsın, bunun belirlenmesi de bir bilim. Diyetisyen yardımı bu noktada çok gerekli. Kendini sevdiğin şeylerden mahrum bırakmadan, ölçüsünü bilerek yiyeceksin. Sporunu eksik etmeyeceksin. O zaman mis gibi hayat.

Mut...

 

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com