Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

21 Aralık

21aralikKış geliyor Günlük. Gerçi o kadar soğuk ki çoktan geldi zaten. Olsun... 21 Aralık gelmeden kış geldi demem ben. Ortaokuldan beri öğrendiğimiz en temel şeylerden birisidir kışın ne zaman geleceği. 1 Aralık tarihi takvime dokundu mu "Kış geliyor" diyenlere canhıraş kızardım küçükken! "Hayır daha gelmedi, 21'inde gelecek kış".

Mutsuzlukların, hayal kırıklıkarının; depresyonun, ayrılıkların; odunun, kömürün, doğalgazın; zamların, gamların mevsimidir kış. Sen de sevmiyorsun değil mi? Kim sever? Karanlık ve soğuk bir Aralık gecesinde efil efil yağan kar bile güldürmez yüzünü insanoğlunun. Bu karanlık, bu soğuk bitmeyecek sanki; hep et kesecek, hep can yakacak. Göz gözü görmeyecek!

Kışı sevmez insan da kışa giden yolu hiç düşünmez. Halbuki kış 21 Aralık'ta değil, 21 Haziran'da başlar. Zirvedesindir 21 Haziran'da. En tepede! Mutlulukların, aydınlıkların, zaferlerin, başarıların, aşkların en tepesinde. Ne zaman ki en tepeye çıkmışsındır, işte o zaman düşüş başlamıştır senin için. Düşünsene daha yukarısı yok! Bulunduğun yer en tepe, çatı, Everest... Artık o saatten sonra tepetaklak aşağı düşmek var kaderinde.

Ta ki 21 Aralık'a kadar...

O karamsarlık içinde boğulduğun karanlık, soğuk, depresif Aralık gecesi artık ayaklarının yere bastığı, bir tortu gibi dibe çöktüğün gecedir. Daha dibi yoktur, düşemezsin. Havalarda uçtuğun o ılık bahar günleri gerilerde kalmıştır. Artık kocaman bir sıçrayışla kendini yukarı fırlatma zamanıdır.

İşte onun için Günlükçüğüm, aydınlık günler hep dibe battığın o soğuk ve karanlık günlerden sonra başlar. Yükselirsin ve tekrar dibi boylarsın. Sonra tekrar yükselirsin ve tekrar düşersin. O yüzden hayatının lokal 21 Aralıklarında umudunu hiç kaybetme, illa ki yükselmek için düşmüşsündür.

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com