Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Tasarımcıya Öneriler

tasarimciyaoneriler6 yıllık makina mühendisliği hayatımın 3 yılında kinematik analizci ve çevre koşulları testçisi, diğer 3 yılında da mekanik tasarımcı ve alt yüklenici yöneticisi olarak çalıştım. Halen de tasarımcı olarak çalışmaya devam ediyorum Günlükçüğüm. Şu geçen 3 yılda tasarım konusundaki bazı önemli notları sana da aktarmak istiyorum. 

Tasarımcı, her ne kadar detaylarla uğraşmayı sevmese de (benim gibi), detaylarla sabırla uğraşmak zorundadır. Tasarlanan ürünün her noktası ince elenip sık dokunarak ele alınmalı, hiçbir ayrıntı atlanmamalıdır. 

Tasarımcı, üretim teknolojilerine hakim olmalıdır. Talaşlı imalat, kaynak, büküm, lazer vs. her türlü üretim yöntemi hakkında fikir sahibi olmalıdır. Uygulamaları yerinde görmüş olması, mümkünse birkaç kez kendisinin uygulaması, hiç olmazsa neyin ne olduğunu bilmesi gerekir. Üretim teknolojilerine hakim olmayan tasarımcının muazzam fikirleri, hayalleri, gerçekle yüzleşince bir anda yana yana kül olabilir. Bu hataya genellikle yaratıcılıkta sınır tanımayan endüstriyel tasarımcılar düşmektedir. Üretim teknolojisine hakim bir tasarımcı (makina mühendisi ya da endüstriyel tasarımcı farketmez) ürününe vereceği her şeklin gerçekleşebilme ihtimalini önceden düşünebilir.  

Tasarımcı, uluslararası standartlara hakim olmalıdır. Standartlar, tasarımları çoğunlukla montaj ve ergonomi konularında aynı noktaya çekmeye çalışır. Bağlantı elemanlarını (vida, pul, yaylı pul, somun vs.) ve karşılık gelen deliklerini standartlara göre seçmek, toleransları yerleştirmek, ergonomik gereklilikleri yerine getirmek ürünü evrensel olarak kullanışlı yapar.

Tasarımcı, kullandığı 3 boyutlu katı model tasarım programlarına ve modüllerine hakim olmalıdır. 3 boyutlu katı model tasarım programları tasarımcının işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Birçok standart parça da içinde tanımlanabildiğinden dolayı kütüphane mantığı ile her an standart malzemelere ulaşım sağlanabilir. 

Tasarımcı, 2 boyutlu teknik resim oluşturma ve okuma konusunda uzman olmalıdır. Her ne kadar 3 boyutlu modeller artık üretimde kullanılıyor olsa da dünyada üretim konusunda halen 2 boyutlu resimler geçerliliğini kaybetmiş değillerdir. 

Tasarımcı, ürününü her zaman alternatifli olarak tasarlamalıdır. Özellikle hareketli yapılarda 6 serbestlik derecesi her zaman teker teker incelenmelidir ve uygulanabilen bütün alternatifler kağıt üzerine dökülmelidir.

Tasarımcı statik, kinetik, dinamik ve modal analize de hakim olmalı, hakim değilse bile fikri olmalıdır. Ürünlerini tasarladıktan sonra gerekli analizlerle doğrulamalı ya da doğrulayan analizcinin raporunu yorumlayabilmelidir. 

Tasarımcı malzeme, kaplama, boya ve ısıl işlem bilgisine sahip olmalıdır.

Aklıma gelen öneriler bunlar Günlükçüğüm. Belki zamanla yeni yeni öneriler de eklerim. Şimdilik bu kadar. 

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com