Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Rûyâ Hastası

ruyahastasiRüya hastasıyım ben Günlük... O kadar çok rüya görüyorum ki anlatamam. Artık bunun bir hastalık olabileceğini bile düşünüyorum. Gördüğüm rüyalar o kadar mantıklı, o kadar hayattan bir kesit gibi ki bazen rüya ile gerçeği karıştırıyorum birbirine. Aslına bakarsan bu herkeste olabilecek bir şey. Deja vu'yu da buna bağlarlar ya zaten. Rüyanda gördüğün bir olay başına aynen gelince sanki ikinci kere yaşamışsın gibi oluyormuş. Yok, değil, bu benimki daha farklı. Anlatayım:

Mesela o gün içinde iş yerinde bir kişi ile önemsiz bir mesele hakkında 2 dakika konuşmuşuzdur.. Öyle bir konudur ki sabun köpüğü sanki, önemsiz, olsa da olur olmasa da olur. Konuştuktan sonra ben o konunun varlığını bile hatırlamam. Gel gör ki gece uyurken sanki o konuşma devam eder. Uzar uzar uzar, sohbete dalarız ve konu bir çözüme bağlanır. Sabah kalktığımda ben neden bu ehemmiyetsiz konunun benim bilinçaltıma böylesine yerleştiğini merak ederim. Yazık değil mi benim biliçaltıma? Bu kadar ufak meselelerle meşgul olması gerekir mi? 

Konuşulan bir konu hakkında hemen karar vermeyin derler. Önce bir uyuyun uyanın, fikir demlensin. Beyin, mevzuyu irdelesin, incelesin... Kişi bir şeyi rüyasında görüp de olayı tahlil etmek isterse yatmadan hemen önce o konuyu düşünmesi ve o konuyu düşünerek uykuya dalması gerekirmiş. Sanırım istihareye yatmak da böyle bir şeymiş. İstiharede düşünmekle birlikte ibadet de gerekiyor yalnız. İbadet kısmını şimdi bir kenara bırakalım da düşünme kısmına gelelim. Bunu deneyeceğim... Hatta alışkanlık haline getireceğim. Çözülmesi gereken bir problem varsa uyumadan önce ona konsantre olup sadece onu düşünerek uyuyacağım Günlük. Bakalım işe yarayacak mı? Yararsa yazarım sana yine.

Çok dolu benim bilinçaltım. Çünkü bilincimi boş tutmaya çalışıyorum, her şeyi derinlere itiyorum. Farkındayım bunun. Hiçbir şeyi takmıyorum kafama güya. Havai, olaylara aldırmayan, yeri geldiğinde düşüncesizim. Yersen... Tamamiyle hedonist, hazcı bir davranış benimkisi. Mutlu olmak, kendimi üzmemek için derinlere itiyorum olayları. Kirleri halının altına süpürüyorum yani. Ama o kirler orada Günlük... İşte gece olup da beynim başka alemlere göçünce o süpürdüğüm düşünceler teker teker çıkıyor açığa. 

Herkes rüya görürmüş ama çoğu kimse rüyalarını hatırlamazmış. Ben hatırlıyorum! Rüyada resmen yaşıyorum, uyanınca da gayet net hatırlıyorum. Etkisi genelde 1 tam gün sürüyor. Ama ne etki! Bütün günümü, psikolojimi etkileyecek şekilde hem de! Rüyalarımı hatırlamadığım gün çok az. O nedenle rüyalarda yaşamak sözcüğü tam olarak uyuyor bana. Sinemaya gitmek yerine uykuya dalıyorum. Sinema izler gibi rüya izliyorum ben de. 

Bugün çok değişik bir şey gördüm Günlük. Sinemayla, görsel sanatlarla hiç ilgim olmadığını bilirsin. Senaryo yazmak konusunda da yeteneğim yoktur. Fakat bugün başrollerini Ahmet Kural ve Ceyda Ateş'in paylaştığı bir polisiyenin fragmanını izlerken buldum kendimi. Böyle patlamalı, gümlemeli, bol görsel efektli falan... N'alaka?! Ben ki kafamda fragman tasarlayacağım, ona görsel öğeler katacağım, belli bir mantık silsilesine oturtacağım ve böyle bir şeyi 2 dakika boyunca izleyeceğim. N'oluyo' la? Televizyon izlemem, dizi izlemem, polisiye sevmem, bu ne şimdi? Nasıl yapabildi bunu benim beynim? Otur yaz bir konu, tasarla şu ayık halinle desen zerre kalem oynatamam ama rüyada çok da güzel bir fragman izlettim kendime. Yatmadan önce de düşünmedim böyle bir... Aaaa... Şimdi geldi aklıma... Eve alkollü geç saatte gelince, Disko Kralı'nı açmıştım. Uyur uyanık Ceyda Ateş'i gördüğümü hatırlıyorum. Aaa... Şimdi farkettim. Yazarken... Aaaa... Resmen uykuya dalmadan önce gördüğüm son şeyi rüyamda görmüşüm. Bak Günlük, yazarken bile yukarıda söylediğim şeyi kanıtlar oldum.

Dur ben bunun şaşkınlığını yaşayayım bir müddet de bugün neyi düşünüp uyuyacağıma karar vereyim. Eğer bu olay tutarsa gerçekten çok zevkli bir hale döner Günlük. Karar vermekte zorlananlar için ne harika bir şey. Düşünsene kadınlar için ne büyük kolaylık. Yarın ne giysem diye uykuya yatsalar, gece rüyalarında hayatlarının bu en korkunç sorusunu bertaraf etmiş olurlar. Şahane bir icat yeminle'n!

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com