Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Bonomo Vak'ası - 2

bonomovakasi-2Can Bonomo kendi tarzında şahane bir şarkı yapmış Günlük. Bir ropörtajında "saz mutlaka olacak" dediğini duymuştum, dediğini de yapmış. Güzel bir saz - ritm birlikteliğinde başlıyor parça. Ve sonra Klezmer tarzında ilerliyor. 

Klezmer, Balkan Yahudilerinin, Aşkenazilerin (ya da Eşkenazilerin, Eskenazilerin) geleneksel hareketli, oynak, kıvrak müziğidir. Keman ve klarinet temel enstrümanlarıdır. Balkan çingene müziğine çok benzerdir ama dinlediğin zaman "bu Klezmer" diye ayırt edebileceğin özellikleri de vardır. Bir nevi Avrupa Yahudilerinin düğün müziğidir.

2008 ve 2009'da bu Klezmer'le kafayı bozmuştum resmen. Sadece keman ve klarinet değil, tüm pirinç üflemeliler ve akordeon da olmazsa olmazlarıdır. Akordeon merakım da buradan geliyor zaten. Amerika'dan Macaristan'a, Hollanda'dan Romanya'ya kadar birçok Klezmer grubu var Günlük. Benim içlerinden en sevdiklerim Amsterdam Klezmer Band ve Klezmer Conservatory Band'dır. Hatta Shantel'in yaptığı müzik de Klezmer sayılabilir. 

Itzhak Perlman, Klezmer'in babalarındandır Günlük. Milletin dibinin düşe düşe dinlediği "Love me to the end of love" da Perlman'ın en bilinen eserlerinden birisidir. 

Can Bonomo da hem Türk hem de Musevi kökenlerinin getirdikleriyle birlikte Türk ezgileri olan bir Klezmer yapmış, şahane de olmuş. Eğer başarılı olursa illuminatiye falan bağlama lütfen Günlük. Adam bal badem bir şarkı yapmış, tam Eurovision'luk, 1. olmaması için de hiçbir neden yok. 

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com