Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Bonomo Vak'ası

bonomovakasiCan Bonomo ismine aylar önce Twitter'da TT olduğunda rastlamıştım Günlük. "Bu kim la?!" deyip Google'da arattığımda "rockçı" olduğu ifadelerine rastladım. Rock... Peheeey! Lisede hardcore metalciyken inan şimdi kafama kafama vuruyor bu müzik. Üzerinde durmadım açıkçası. Ta ki Eskişehir Yolu'nda arabamla ses hızında ilerlerken Meczup'u duyana kadar... 

Hicaz makamında, şahane keman altyapıları olan bir şarkıydı bu Günlük. Nasıl güzel geldi anlatamam. Akordeon var, bendir var, düyek usulünde şahane bir tarz! Solistin sesini birilerine benzettim ama kim olduğunu çıkaramadım. Şarkı çok güzeldi Günlük... Bayıldım resmen. Ba - yıl - dım!

Eve geldim, Meczup şarkısını arattım ve karşıma bu "rockçı" çıktı. İşte o günden sonra başlamıştır Bonomo'yu göz hapsinde tutuşum. Dizilerde oynamış, programlar sunmuş vesaire vesaire vesaire... Herkesin çoktandır tanıdığını, benimse tanımakta çok geç kaldığımı düşündüm hatta. 

Meğer ben ilk tanıyanlardan ve sevenlerdenmişim. 

Eurovision'a Bonomo'nun gideceğini duyunca nasıl sevindim anlatamam Günlük. "Lan TRT" dedim... "Kedi canını senin" dedim... "Aferik sana afacan" dedim... Hakikaten TRT'nin başındaki adamların bu işi çözdüğünü, oryantal tınıların uluslararası arenada iş yaptığını kavradıklarını, orijinal tarzları ve orijinal müzisyenleri seçerken ince eleyip sık dokuduklarını falan zannettim. Sonunda Bonomo'da karar kılmanın da ne kadar doğru bir karar olduğunu düşündüm. "Lan TRT" dedim... "Sen bu işi öğrenmişsin bebişim" dedim... 

TRT mevzusuna gelmeden önce iki gıdım da şahane milletimizden bahsetmek isterim Günlükçüğüm. Ne muhteşem insanlarız ki genç bir şarkıcıya daha yolun başındayken köstek olmaya bayılıyoruz. Beğenilerimiz ne kadar yüksek ki "gidelim gidelim kopmaya gidelim kop kop kop kop" gibi şarkılar yapan birini Eurovision'a göndermeyi düşünüp ona umutlar bağlıyoruz. Ne kadar zeki insanlarız ki, burada çok tanınan sanat dehalarının (bknz. Sibel Tüzün, Kenan Doğulu, Yüksek Sadakat vb.) Avrupa'da da zilyonlarca hayranı olduğunu zannedip burada tanınmayan birini "bu kim la, tanımıyorum ben, yapamaz Avrupa'da" diye yargılayabiliyoruz. Sanki Sibel Tüzün 1. oldu da bütün bu zaferini ününe ve o muhteşem şarkısına borçlu... Lan "Superstar" diye bir ucube şarkıyla gitti yaa... "Rimi rimi ley" bile daha güzeldi o ucubeden. Aklım almıyor hala. "Şeykitap şekerim" diye bir efsaneyle katıldık Eurovision'a... Şaka mısınız birder? Şimdi kalkmış bu çok bilmiş halkımız Can Bonomo'yla Can't Bonomo diye maytap geçiyor. Ah ilerizekalılar siz alın o maytapla Yüksek Sadakat isimli vasat grubun yarı finalde elenmesini kutlayın. 

Neymiş efendim, Adele yarışacakmış, Rammstein yarışacakmış, kazanma şansı olmayan Can Bonomo da gitmişken bu isimleri göreceği için mutluymuş falan da filan da... Sertap Erener'in birinci olduğu sene de T.A.T.U. yarışmıştı. Herkes T.A.T.U.'yu aylar öncesinden birinci ilan etmişti... Peki T.A.T.U. kaçıncı olmuştu Günlük? Hatırlıyor musun? Ben söyleyeyim: Üçüncü...

Gelelim bir diğer ilerizekalığa... Meğer TRT Can Bonomo'yu başarılı müzisyenliğinden dolayı değil de Dışişleri Bakanlığı'nın talimatı ile seçmiş. Can Bonomo Musevi kökenliymiş de, İsrail'le aramızı düzeltmek için bir fırsatmış da... Bir ülkenin dış politikası bu kadar mı iflas etmiş olur arkadaş? Sen değil miydin 2 sene önce katilsiniz, şöylesiniz, böylesiniz diye İsrail'e çatan? Sen değil miydin Mavi Marmara yüzünden İsrail'le savaşa girmeye hazırlanan? Ne bu şimdi? Can Bonomo'nun dinini kullanıp da yalakalık turlarına mı başladın? Peki bu çocuğun başarılı tarzını, kariyerindeki ilerlemeyi bu hareketinle niye mundar ettin?

"Yahudiymiş!"... Eee? Yahudi olsun, Budist olsun, ne olacak? Can Bonomo kendisini Türk olarak tanımlayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Ama beyin zarları ortaçağdan bir dirhem ileri gidememişler için Can Bonomo'nun dini her şeyin üstünde gelir. Müslüman değilse, tövbe haşa, bu ülkede yaşamaya da hakkı olamaz onlara göre! 

Çok kızgınım Günlük... Müzikten anlamayan, destek olmaya değil, köstek olmaya bayılan, kötü niyetli mercimek beyinlilere, basiretsiz dış politikaya, başarıya şaibe düşüren TRT'ye, gayrımüslim karşıtı yobaza çok kızgınım.

Eğer Eurovision prestijli bir alansa Can Bonomo Musevi olduğu için değil, Atiye'den, şundan bundan çok daha iyi olduğu için gitmeyi hak eder. 

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com