Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

There seems to be an error with the player !

Nasıl Beste Yapılır? - Müzik Bilgisi Gerekir Mi?

Öncelikle belirtmek isterim ki benim bestecilikle ilgili herhangi bir eğitimim yok. Bu makalede de bestecilik tekniklerinden ziyade beste yaparken gidilmesi gerken aşamaları anlatmaya çalışacağım.

Bestecilik ya da diğer adıyla kompozisyon eğitimim yok fakat farklı hocalardan farklı enstrümanlar konusunda eğitimler aldım. Bunun içinde hem Türk müziği hem de batı müziği olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki gerçek bir sentez olarak hissediyorum kendimi.

Hangi alanda olursa olsun, o konuda yaratıcı olmak isteniyorsa öncelikle o konuyu bilmek gerekir. Bence o konuyu ölçüsünde bilmek yaratıcı olmak için yeterlidir. Konunun muazzam bir şekilde bilinmesi fazlaca mükemmelliyetçilik getirebileceği için yaratıcılığı baltalayacaktır diye düşünüyorum. En iyi, iyinin düşmanıdır lafını çok seviyorum.

Yaratıcılık bir yetenektir. Nice okuma yazma bilmeyen insan hayal gücü sayesinde çeşit çeşit hikayeler anlatabilir. Hayatı boyunca gördüklerini allayıp pullayıp hayal gücüyle perçinleyen Anadolu insanı yüz yıllar boyunca süre gelen nice hikaye, masal, destan anlatmıştır. Peki bu Anadolu köylüsü İngiliz edebiyatından da bir şeyler okusaydı, hadi geçtim İngiliz edebiyatını, yine Anadolu'nun bambaşka bir şehrinde anlatılan bambaşka hikayeleri okuyabilseydi, usta yazarları inceleyebilseydi, kendi hikayeleriyle harmanlayabilseydi, ortaya daha özgün, daha orijinal bir şeyler çıkmaz mıydı? Hikayeciliğin temellerini, tekniklerini bilseydi, tıpkı genetik çeşitlilik gibi daha yenilikçi eserler bırakmaz mıydı?

Bestecilik de doğuştan gelen bir yetenektir. Dinlenilen parçalardan da esinlenerek içten gelen bir duyguyla bir şeyler mırıldanılabilir. Buna kesinlikle bir itirazım yok. Fakat müzik bilgisinin olması, tekniklere hakimiyet, farklı kültürlerle etkileşim gibi unsurların da bir besteciyi zenginleştireceği aşikar. Farz edelim müzik bilgimiz yok. Ne nota biliyoruz, ne armoni, ne de enstrüman çalmak... Makam nedir, ton nedir, gam nedir, geçki nedir hiç bir şey bilmiyoruz. Nasıl yaratacağız eserimizi? Mesela duygusal bir eser mi besteleyeceğiz, hüzünlü mü, eğlenceli mi? Doğu esintileri olacak mı? Duygu geçişlerini nasıl yaratacağız? Keman mı çalacak bu parçayı, ud mu, trombon mu? Ud için yazılan bir parça kemanda çalınabilir mi? Parça hangi ses rengine sahip solistler için uygundur? Şarkı çok boş kaldı, doldurmak için ne yapmak gerekir? Vs vs vs...

İçinden ilham gelen her insan tarafından beste yapılabilir fakat müzik bilgisine sahip olmak çok daha orijinal, çok daha güzel, çok daha kalıcı eserlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com