Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

There seems to be an error with the player !

Şarkı Söyleyebilme, Islık ve Enstrümanlar

sarkisoyleyebilmeislikveenstrumanlarHipotezlerim var:

Ses teli dediğimiz şey boğazdaki kas gruplarından oluşmaktadır. İyi şarkı söyleyebilen birisi, ciğerlerinden gelen havayı bu kaslarını iyi kullanarak düzgün ve kontrollü sese döndürebilen kişidir. Öyleyse boğazına hükmedebilen, boğazını kontrol altında tutabilen birisi ağzını da (dil, iç yanaklar, dudak vs.) kontrol altında tutabilir.

1. Hipotezim: İyi şarkı söyleyebilen biri iyi ıslık çalar

Islık çalarken notaları dilimizin, iç yanaklarımızın ve dudaklarımızın aldığı şekle göre veriyoruz ve bu yeti (tıpkı basitçe şarkı söylemek gibi) doğuştan geliyor. Hiçbirimiz herhangi bir enstrüman çalmak için gittiğimiz kurslar gibi ıslık kursuna gitmiyoruz ama müzik konusunda en cahilimiz, en nota bilmeyenimiz bile tıpkı basitçe şarkı söylemek gibi bir şekilde ıslıkla bir şeyler mırıldanabiliyor. Ben de ses tellerine kontrol edebilen birisinin aynı kusursuzlukla ıslık çalabileceğini düşünüyorum.

2. Hipotezim: İyi şarkı söyleyebilen biri üflemeli enstrümanları çok rahat çalar

Aslında bu hipotezden şuraya varmak istiyorum: Müzik herkesin doğasında olan, eğitim almadan da sunabileceği bir olgu. Boğazına ve ağız yapısına kontrol edebilen kimse üflemeli çalgıları çalmakta herkesten daha avantajlıdır. Hatta daha da ileri gideyim, sesi güzel olan kişi üflemeli çalgıları çok rahat çalar. Tabi ki eğitimle birlikte enstrümanın tekniği de öğrenilir fakat dudak hareketlerinin önemli olduğu ney ve flüt gibi enstrümanların ağız yapısına kolaylıkla hükmedebilenler tarafından kolaylıkla çalınabileceğini düşünüyorum.

3. Hipotezim: İyi şarkı söyleyebilen biri diğer enstrümanları da rahat çalar

Buradan bir adım ötesi de şu: Boğaz ve ağız kaslarına kontrol edebilen kimse ellerine de kolaylıkla hükmedebilir. Yani iyi şarkı söyleyebilen birisi elinde tuttuğu bütün enstrümanları rahat çalabilir. Şu aşamada herhangi bilimsel bir dayanağım yok fakat boğazlardaki kaslar gibi kontrol etmesi zor kaslara kontrol edebilen kişinin ellerine hükmetmesi daha kolay gibi geliyor bana. Ya da şöyle söyleyeyim: kaslara kontrol etmeyi bir bütün olarak görüyorum. Tabi buradan da şöyle bir sonuç çıkıyor: Madem kaslara kontrol edebilmek bir bütün, yüz kasına kontrol edip mimik oluşturabilen birisi de iyi futbol oynar. Bunu araştıracağım ve gerekirse hipotezimi kendim çürüteceğim.

Hipotezleri oluştururken "kulak" faktörünü ele almadım sadece kas kontrolünü düşündüm.

Bu hipotezlerimle ilgili kontrollü deneyler yapmak isterdim. Konuyla ilgili bana yardımcı olacak arkadaşlarla irtibata geçmek ne güzel olurdu...  

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com