Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

There seems to be an error with the player !

Akorlar

akorlarBatı müziği ile uğraşmaya başladığımdan beri yepyeni bir dünya keşfettim:

Akorlar...

Türk müziğinde eksikliğini büyük ölçüde hissettiğim ama müziğin yapısı gereği de çoğu makamla uyumsuz olan notalar öbeği... Bundan 2,5 yıl önce 1 ay kadar solfej eğitimi almıştım. Batı müziğinin yapısını öğrenmeye orada başladım. O 1 aylık derste bile kendime çok şey kattım. Bir müddet gitarla uğraştım fakat ders almadan bu bambaşka sistemin içine giremeyeceğimi anladım. 

Akordeondan sonra her şey bir anda parıldamaya başladı. Sistem bir anda kafamda oturdu, akor geçişlerinin mantığı, akor oluşturmalar vs vs vs. her şey pür-i pak oldu. Herhangi bir gamda yazılmış akorları pat diye başka gamlara göçürebilmeye başladım. Örneğin do minörde çalınan bir parçanın akorlarını bir anda fa minöre transpoze edebiliyorum artık. Özellikle "akor yazma" işine girdikten sonra daha da fazla keyif almaya başladım. Gitarla uğraştığım o kısa dönemde 3-4 akor döndürüp döndürüp kullanılıyordu önceden yazılmış parçalarda. Fakat şu anda ben bir parçayı önüme alıp notasyonunu deşifre ettikten sonra parçaya orijinalinde olmayan akorlar da ekleyebiliyorum. İşte asıl keyif bu! İşin çok başındayım. Derya deniz, bambaşka bir alem ama suya bir adım atmış olmanın huzuru ve keyfi var içimde. Bunun daha kontrpuanı var. Ona da sıra gelecek yavaş yavaş. 

Türk müziğiyle uğraşan herkese tavsiyem, batı müziğindeki akor sistemini de öğrenmeleridir. İnsanın ufkunu çok genişletiyor. Türk müziğinin de uygun makamlarında akor kullanmaması için hiçbir neden yok bence. Doğru ve kıvamında yapılmış çok sesli Türk müziği kendini kendi hantallığından kurtarıp çağa ayak uydurabilir. Yeni neslin bu müziği tanıması ve sevmesi için müzik içinde reform şart. 

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com