Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Püskevit Diyeti

Şahane bir rejim yöntemi keşfettim Günlük! Yöntem tamamen bana ait, zira daha önce böyle saçmasapan ama çok mantıklı bir diyet yöntemi duymamıştım. Adı Püskevit Diyeti. Yöntem ise çok basit: bildiğin, sevdiğin püskevitle kilo veriyorsun. Hepsi bu!

Yıllarca insanlara Eti Formlar, Mavi Yeşil Light'ları pazarladı bu püskevit firmaları. Halbuki herkesin atladığı bir mevzu vardı: Bu lezzetsiz, iğrenç, lanet suntalar hem kimse tarafından sevilmiyor, hem yemek eziyete dönüşüyor hem de kalori bakımından başka püskevitlere de  yakındı. Doygunluk hissi vermiyor, yerken küfrederek yiyorsun ve birkaç dakika sonra tekrar acıkıyorsun.

İşte ben, Mut, süpersonik, harikulade bir metod buldum. Uyguladım, işe yaradığını da gördüm. Anlatayım...

Senin ana öğünlerine karışmıyorum Günlük. Sabah kahvaltında ne yediğinin ayrıntısı beni ilgilendirmiyor. Ben süt ve mısır gevreği yiyorum. Mısır gevreği de meyveli olandan, en lezzetlisinden. Kesinlikle damak tadından taviz verme! Yoksa iyice acıkıyorsun, yedikçe yiyorsun. Yavaş yiyeceksin ve tabağına az koyacaksın. Gözün doyması önemli yavrucuğum. Göz doyduktan sonra mide nasıl olsa doyuyor. Ne diyorduk? Evet, meyveli mısır gevreği ve süt. Şeker falan atmıyorum içine. Tabi bu kahvaltıyı saat 6:30'da yapıyorum. Şirkette ise öğlen yemeği saat 13:00'te. 6,5 saat var kahvaltıyla öğle yemeği arasında. Deli gibi acıkıyorum, şekerim düşüyor, gözlerim hiçbir şey görmüyor. İşte tam bu esnada Püskevit Diyeti imdadıma yetişiyor.

Misal saat 9:30'da midemde ziller çalmaya başlıyor diyelim. Saat 10:00'a kadar bekliyorum. Saat 10:00'da gidiyorum aşağı kattaki püskevit otomatına ve bir tane Eti Çay Keyfi alıyorum. Evet evet, bildiğin "bol kalorili" püskevit! Bu senin sevdiğin püskevite göre değişir Günlük fakat en hafif ve lezzetli olarak benim Çay Keyfi çok hoşuma gidiyor. Askerde alıştım buna da. 

Çay Keyfi'ni alıp ofisime çıkıyorum. İşte diyetin inceliği burada:

  1. Sakin ol
  2. Diyette olduğunu unutma. Keyif alacaksın ama koşulun var. 
  3. Şeker düşmesine, karın açlığına hakim ol. 
  4. Doygunluğu zamana bırak. 

Paketi açıp bir tane püskeviti dişlerinin ucuyla ufalayarak çok yavaş bir şekilde yiyorsun. Unutma, karbonhidrat emilimi ağızda başlar, sindirimi çok kolaydır. O paketten aldığın tek püskevitin tadını çıkar. Ağzındaki kırıntıların, düşen küçük çikolata parçalarının tadını al. Çok yavaş ye. Sakin ol. Şekerin kanına karıştığını hissedeceksin. Bir püskeviti 5-10 dakikada kırıntılar halinde ye. Nasıl? Bir püskevit yetmedi mi? Tamam... Şimdi ikinci püskeviti al ve daha da yavaş ye. Birkaç dakika sonra kanının şekere doyduğunu da hissedeceksin. O ikinci püskeviti de bitirip biraz bekle. Ne oldu? Açlık hissi gitti değil mi? Üçüncüyü yemek canın istemiyor mu? Belki isteyebilir. Peki, canın istiyorsa üçüncüyü de ye ama daha da yavaş, kendine hakim olarak. İnan bu hızla yenen püskevitlerde üçüncüden sonrasını canın istemez çünkü kan şekere doymuştur. 

Öğlen yemeğine kadar açlık hissetmiyorsun. Tabi öğlen yemeğinde de saldırmaman lazım yemeklere. Yukarıdaki maddelere uyacaksın. Yemekleri alırken gözünün açlığıyla değil, kilo verme azminde olduğunu bilerek alacaksın. Öğle yemeğinde tatlı almayacaksın, alan arkadaşlarından küçük bir çatal otlanacaksın. Bak gör o küçük çatal sana muazzam bir doygunluk hissi verecek.

Aynı Püskevit Diyeti yöntemini öğlen yemeği ile akşam yemeği arasında da uyguladığında yarım paket püskevitle bütün bir günün ara öğünlerini halletmiş oluyorsun. 

Gördüğün üzere Günlükçüğüm tamamen bilimsel bir açıklaması var bu işin. Öyle antin kuntin diyet yiyecekleriyle olacak şey değil bu. Önemli olan lezzetten, damak tadından taviz vermeden kilo verebilmek. Başka bir gün de sana Bira Diyeti'mi anlatırım. O da muhteşemdir bak. 

Öptüm en fit yerlerinden...

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com